Aktualności

06 sierpnia 2018
Łzy same cisnęły się do oczu - Julia Nowicka w kadrze

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się na łamach Przeglądu Sportowego.

Skazane na siebie w kadrze


Zmiany z rozgrywającą Julią Nowicką i atakującą Martyną Łukasik to pokerowa zagrywka Jacka Nawrockiego.

Przed rozpoczęciem sezonu reprezentacji na jednym z portali siatkarskich ukazała się sonda, której pytanie dotyczyło tego, co osiągną polskie siatkarki w Lidze Narodów? „Bezstresowo pozwiedzają świat” – brzmiał jeden z wariantów odpowiedzi, który dla żartu zaznaczyła Julia Nowicka. I faktycznie razem z Martyną Łukasik przy okazji debiutu w seniorskiej reprezentacji pozwiedzały świat, jeżdżąc na turnieje do USA, Chin, Holandii i na koniec do Polski. Czy bezstresowo? – Bez presji inaczej się gra, a kiedy słyszymy komentarze, że tej kadry na nic nie stać, to tylko wzmaga naszą motywację, by udowodnić krytykom jak bardzo się mylą – mówi Łukasik.
 

Najpierw matura, później kadra

Julia w październiku skończy 20 lat. Martyna to tegoroczna maturzystka. – 12 maja wylatywałyśmy na pierwszy turniej Ligi Narodów do USA, a ja dzień wcześniej zdawałam dwa egzaminy ustne na maturze. Wszystko poprzekładałam tak, żeby w tydzień uwinąć się z całą maturą i móc dołączyć do kadry – wspomina 19-letnia Łukasik, która krótko później zdała egzamin dojrzałości w seniorskiej reprezentacji.

Z Nowicką przyjaźnią się od dwóch lat, a poznały się dwa lata wcześniej w młodzieżowej kadrze. Trener Wiesław Popik myślał nawet, że nie przepadają za sobą, więc żeby zrobić im na złość i spróbować połączyć dwie – według niego – niebratnie dusze, umieścił je w jednym pokoju na zgrupowaniu. – Chciał nam dopiec, a trafił idealnie – śmieje się Martyna. Dziś na boisku i poza nim tworzą świetnie rozumiejący się duet. Na tyle dobrze, by kontynuować to w seniorskiej kadrze.

W tym sezonie, pod nieobecność liderki drużyny Joanny Wołosz, pierwszą rozgrywającą została Marlena Pleśnierowicz, czyli klubowa koleżanka Nowickiej z poprzedniego sezonu w BKS Profi Credit Bielsko-Biała. W ataku bez zmian – Malwina Smarzek. Podwójną zmianą zawsze dawały Nowicka i Łukasik – mało znane rywalkom światowego formatu. Po młodzieży nie było widać, że się stresuje wejściem na boisko. – Bo nie mamy nic do stracenia. Podczas przerw dostawałam sporo wskazówek od Malwiny odnośnie kierunków ataku – mówi Martyna. – Gra w seniorskiej kadrze to ogromne doświadczenie, a kiedy wchodzi się na boisko przy stanie 20:20 w secie i trzeba zrobić swoją robotę, tym bardziej. Doskonale wiemy, kto jest po drugiej stronie siatki, ale to nas nie paraliżuje – dodaje Julia.

Z Ligi Narodów najbardziej zapamiętały przegraną 1:3 z USA oraz zwycięstwa 3:2 nad Chinkami i 3:0 nad Rosją.

– W juniorskich rozgrywkach nie dane nam było pokonać Rosjanek. Zrobiłyśmy to w seniorskiej kadrze i w takim stylu, że łzy cisnęły się do oczu. To było nasze najlepsze spotkanie w Lidze Narodów, które pokazało że mamy prawdziwą drużynę. Niezależnie od tego, kto jest na boisku – mówi Julia.

 

Zmiany barw

Teraz razem z Martyną są w Szczyrku na zgrupowaniu reprezentacji przed drugą częścią sezonu. Czas między treningami najczęściej wypełnia im... oglądanie seriali. – Ostatnio oglądałyśmy „Riverdale” i „The 100”. Poza tym, zawsze gdzieś wyskoczy się na spacer czy kawę – mówi Julia.

Od czasu Ligi Narodów trochę się zmieniło. O ile Julia zostaje na kolejny sezon w Bielsku-Białej, to mimo wcześniejszych informacji o pozostaniu Martyny w Treflu Proximie Kraków, 19-letnia atakująca przechodzi jednak do Chemika Police. Na razie mistrzynie Polski nie zakontraktowały bardziej doświadczonej zawodniczki na tej pozycji, więc jest szansa, że Łukasik będzie numerem jeden w klubie z Polic.

W przyszłym roku reprezentacja wystąpi w mistrzostwach Europy. – Nie możemy stracić głowy, że teraz się rozpędziłyśmy i utrzymałyśmy w elicie Ligi Narodów. Cały czas jest sporo do poprawy i musimy zachować dystans – kończy Nowicka. Z Łukasik są skazane na siebie. Czy z nimi kadra skazana jest na sukces?

 

wróc do listy

patroni medialni